Minust

Mina olen Eliana- väikelinna tüdruk suurte unistustega. Olen alati armastanud inimesi enda ümber ning unistanud sellest, kuidas minu tööl on inimeste eludele positiivne mõju. Kuidas see, mida ma teen, omab ka suuremas pildis tähendust ja kuidas kohtumised nendeks lühikesteks, ometi nii olulisteks hetkedeks, võivad mängida elus olulist rolli.

 

Et inimesi paremini mõista asusin õppima Tallinna Ülikooli psühholoogia erialal, mille lõpetasin 2013. aastal. Pean ausalt tunnistama, et peale õpinguid tundsin nagu midagi jääks puudu. Lisaks soovile inimesi paremini mõista, on minus alati olnud huvi seksuaalsuse, raseduse ja sünnituse vastu, mis selle bakalaureusega minuni ei jõudnud. Järgnesid pöördelised aastad: 2012. ja 2016. aastal saabusid minu ellu minu kaks suurimat õpetajat. Peale oma esiklapse imeilusat sündi langesin aga sünnitusjärgse depressiooni küüsi. Sellel raskel, kuid väga olulisel ajal tehtud lubadus, päästa kasvõi üks tulevane ema sellest, püsib minuga tänaseni kaasas.

 

Tänu oma õele sattusin ma lugema Põlistarkuste- ja Rahvaravi Kool õppe kohta, milles on ühendatud minu suurimad kired: psühholoogia, seksuaalsus, rasedus, sünnitus ja inimesed.  Ei võtnud murdosa sekunditki aega, kui ma teadsin, et see on õige tee. Minust sai doula!

Hetkel õpin lisaks raseduskriisi nõustajaks, et olla perede kõrval ning neid aidata lugudega, mis ei ole vikerkaare värviline vahukomm! (Inspireerituna raamatust Vikerkaare taga vangis)

Kes on doula ehk sünnitoetaja?

Doula tähendab naist, kes on teenimises. See on keegi, kes on perede kõrval ühel kõige imelisemal, vahest ka raskemail teekonnal. Doula on seal, et anda kallutamata infot, selgitada, aidata ületada hirme, hoida tasakaalu ja harmooniat ning toetada kohanemisel. Ta kuulab ja pakub lahendusi hinnanguvabalt ning omakasupüüdmatult. Doula aitab peredel leida nende jaoks õige lähenemise ja sellele kindlaks jääda, suunates vajadusel kompromissidele meditsiinipersonaliga.

 

Miks valid doula?
Erinevad uuringud on tõestanud, et doula kaasamisel raseduse ajal ja sünnitusel on mitmeid positiivseid mõjusid. Siinkohal nimetan neist vaid mõned.

 

Sünnitusel:

  • sünnitus on lühem
  • naised tunnevad vähem vajadust kasutada meditsiinilisi valuvaigisteid
  • suurem tõenäosus sekkumata vaginaalseks sünnituseks
  • vähem haiglas veedetud päevi peale sünnitust

 

Pikaajalised mõjud:

  • suurem osa emasid imetab
  • väiksem tõenäosus sünnitusjärgseks depressiooniks
  • emade rahuolu oma partneriga on suurem
  • ema-lapse vaheline side on tugevam

 

Naised pole ainsad, kes doula juuresolekust kasu saavad. Uuringud näitavad, et douladega sünnitusel viibivad isad tunnevad ennast turvalisemalt, suutes seeläbi olla oma naise jaoks päriselt kohal ja nautida oma lapse sünni-ilu.
Beebid, kes sünnivad koos douladega võtavad paremini kaalus juurde, nutavad vähem ja on tervemad.
– The Doula Book